Bóle kręgosłupa

KRĘGOSŁUP

  • Kiedy i dlaczego boli, najczęstsze choroby, jak zapobiegać i leczyć…
  • skolioza, lordoza, kifoza, skrzywienie kręgosłupa, tryb życia a kręgosłup…
  • profilaktyka, leczenie, pasy, gorsety, sznurówki, korektory postawy…


Kręgosłup – niezwykle istotna część naszego układu kostnego. Jego sztywność nadaje człowiekowi tak charakterystyczny wygląd, dzięki postawie stojącej. Równocześnie elastyczność naszego kośćca pozwala na zmiany pozycji przyjmowanej przez ciało. Kręgosłup umożliwia kończynom górnym spełnianie roli doskonałych narzędzi do wykonywania bardzo złożonych czynności. Przez całe życie wpływamy na stan naszego kręgosłupa.
Przyczyna chorób kręgosłupa to siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa podczas pracy i oglądania telewizji, nadmierne obciążanie, brak codziennej troski o o jego stan. Choroby i deformacje dotyczą w równym stopniu dzieci jak dorosłych.

Najczęstszą chorobą kręgosłupa jest SKOLIOZA. Powszechnie określana jako skrzywienie boczne, jest deformacją trójpłaszczyznową. Dotyczy osób w każdym wieku, a zagrożenie szczególnie nasila się w okresach wzmożonego wzrostu (1-3, 5-8, 10-12 rok życia). Nie leczona doprowadza do zniekształceń klatki piersiowej, ucisków narządów wewnętrznych (głównie płuc i serca), prowadząc do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania.
Niewielkie skoliozy, do 10%, można leczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne, prowadzone np. w szkołach, jako tzw gimnastyka korekcyjna. Jednakże są one skuteczne jedynie w przypadku dzieci, u których wada dopiero się ujawnia. Natomiast u osób starszych, dorosłych, jeśli skrzywienie dochodzi do 20-40%, lekarz ortopeda zleca noszenie specjalnych gorsetów, pasów lędźwiowych, pasów lędźwiowo- krzyżowych, sznurówek czy korektorów postawy.

KIFOZA to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. W odcinku piersiowym i krzyżowym występuje kifoza fizjologiczna. Przebyte choroby, takie jak gruźlica, krzywica, złamania czy nowotwory mogą prowadzić do formy patologicznej. W początkowym stanie leczyć ją można poprzez gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię, gorsety ortopedyczne. Czasem niezbędny jest zabieg operacyjny.
Kifoza w postaci patologicznej powoduje zmiany na znacznym obszarze kręgów, które zazwyczaj są efektem dystrofii wzrostowej chrzęstnych płytek pokrywających kręgi. Takie zmiany (występujące około 16-24 roku życia) prowadzą do choroby Scheuermanna, czyli tzw. bolesnej kifozy młodzieńczej. Jej pozostałością są zmiany zwyrodnieniowe kręgów środkowego odcinka piersiowego (guzki Schmorla). Podstawowym objawem jest ból paraliżujący wszelkie ruchy.

LORDOZA jest zniekształceniem w postaci łukowatego wygięcia kręgosłupa w stronę brzuszną. U człowieka występuje lordoza fizjologiczna w odcinku szyjnym i lędźwiowym. W niektórych schorzeniach, np. w porażeniach mięśni, zniekształceniach kręgów, zwichnięciach stawu biodrowego dochodzi do nadmiernego wygięcia kręgosłupa ku przodowi, zwanego lordozą patologiczną. Może ona powodować znaczne dolegliwości bólowe, a zwyrodnieniowe narośla w odcinku szyjnym, oprócz bólu wyraźnie ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. W leczeniu lordozy stosuje się gorsety usztywniające, czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Z kręgosłupem związana jest także choroba zwyrodnieniowa (podlegająca leczeniu objawowemu: ćwiczeniom usprawniającym, zabiegom fizykoterapeutycznym) czy zesztywniające zapalenie stawów, do czego przyczyniamy się prowadzonym trybem życia.

NA RATUNEK KRĘGOSŁUPOWI

Przede wszystkim profilaktyka, czyli codzienna dbałość o właściwą postawę podczas pracy i wypoczynku, prowadzenie aktywnego trybu życia, nawyk prostowania się, równomierne obciążanie pleców itp.
Jeśli nasz kręgosłup wymaga pomocy, zawsze zwracajmy się do fachowców-ortopedów i rehabilitantów, a potem postępujmy ściśle według ich zaleceń.

Oferujemy szeroką gamę specjalistycznego zaopatrzenia ortopedycznego:

posiadającego świadectwa wyrobów medycznych i certyfikaty CE. Z nami możliwość uzyskania dofinansowania z NFZ.

ODCINEK SZYJNY KRĘGOSŁUPA

Niewłaściwa pozycja podczas wykonywania siedzącej pracy, mała aktywność ruchowa na co dzień, złe nawyki podczas leżenia, spania – to główne powody powstających zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa (u osób starszych), a problemów z ograniczeniem ruchomości nawet u osób bardzo młodych.Bólowi towarzyszą:

  • zawroty głowy a nawet omdlenia,
  • szum w uszach,
  • bóle barków,
  • drętwienie rąk.

Działanie profilaktyczne i rehabilitacyjne ma stosowanie poduszek ortopedycznych.
Przeciwdziałają powstawaniu zmian chorobowych, skutecznie redukują ból, przynoszą ulgę i uczucie relaksu. Wykonane z materiałów antyalergicznych, przyjaznych dla środowiska.
Oferujemy bogaty wybór poduszek.